sadsad x
asdasd
İpek Eşarp Kullanımında Ve Temizlenmesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
İpek Eşarp Kullanımında Ve Temizlenmesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İpek Eşarp Kullanımında Ve Temizlenmesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

15 Şubat 2021

Tesettür giyiminin önemli bir parçası olan eşarplar birçok marka tarafından üretilmektedir. Her marka çok çeşitli kumaş çeşitlerinde eşarbı müşterilerin beğenisine sunmaktadır. Eşarp kumaş çeşitleri maddi gereksinimlere ve mevsim değişikliklerine göre ayrılmaktadır. Yazın sıcağını hissettiğimiz şu günlerde ipek eşarplar en çok gördüğümüz kumaş çeşitlerinden biridir. İpek eşarplar yaz günlerinin bir nevi kurtarıcısı konumdadır. Yaz sezonu için Eşarp çeşitlerinin büyük çoğunluğu ipekten üretilmiştir. İpek terletmeyen elastik yapısı ile sıcak günlerde tesettürlü bayanların ilk tercihi olmaktadır. Ancak ipeğe karşı alerjisi olan bayanlar bu tercihten kaçınmaktadır. Bunun dışında ipekten daha serin tutacak bir kumaş çeşidi bulunmamaktadır. Eşarp çeşitlerinin içinde ürünlerin nasıl kullanılması ve yıkanması gerektiğine dair bilgilendirmeler yazmaktadır. Bu bilgilendirmelere uyulması durumunda bu eşarp türleri senelerce hiç bir sökülme olmaksızın kullanılabilir.

İpek Ürünlerin Yıkanmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İpek kumaş kullanılması ve yıkanmasın esnasında dikkat edilmesi gereken özel noktalar bulunmaktadır. Kullanıcılar eşarp ürünlerinin üzerine dikilmiş uyarı kumaşını mutlaka okumalıdırlar. Bu uyarı bölgesin genellikle beyaz kumaş üzerine siyah yazı ile yazılmıştır. İpek eşarplar normal koşullarda uzun zaman kullanım için çamaşır makinesine atılmamalıdır. Eşarp örtüleri kuru temizleme verilerek ürün kirlerinden arınmalıdır. Ancak eşarp çamaşır makinesine mutlaka atılması gerekiyorsa en düşük sıcaklık olan 30 santigrat derecede yıkanmalıdır. Ürün makineden alındıktan sonra çamaşır teline asılmamalıdır.

Eşarp sıkılmadan kurutulmalıdır. Bununla birlikte ürün çırpılarak sadece fazla suyu alınmalıdır. Ürün ütülenmesi ise ekstra önemi gerektiren bir işlemdir. Yanlış ütüleme durumlarında eşarp renk kaybına uğramaktadır. Ürünü ütülerken tersten ütü yapılmalıdır. Eşarba; sabun, şampuan, arap sabunu ve çamaşır deterjanı gibi hiç bir kimyasal içeriğin değmesine izin verilmemelidir. Ürün uyarılara uygun olarak yıkanmalıdır. Ürüne yalnızca temizleme amacı ile eşarp şampuanı ile yıkanabilir. Bu şampuan ipeğe zarar vermeyen bir yapıdadır. Şampuan doğal olup renk pigmentleri ile temasında hasar oluşturmaz. Diğer kimyasallar bu pigment kısımları ile tepkimeye girerek hasar vermektedir. Bu kimyasal işlemin sonucunda ipek eşarp üzerindeki renkler daha solgun hale gelmektedir.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.